• Športová akadémia Mateja Tótha - O2

• Slovenský olympijský víťaz, Matej Tóth, navštívil našu malú obecnú školu. Takúto poctu sme si zaslúžili vďaka nášmu víťazstvu v hlasovaní o Športovú akadémiu Mateja Tótha, ktorá bude našich žiakov športovo pripravovať počas celého školského roka. Ešte raz týmto veľmi ďakujeme všetkým, ktorí nám prostredníctvom SMS hlasovania pomohli získať pre našich žiakov akadémiu na pôdu  našej školy.

Samozrejme, že sme sa na vzácnu návštevu poriadne pripravili. Pani učiteľky (Mgr. A. Trilcová a Mgr. Z. Dobáková) vypekali medovníčky s logom našej školy, doma vyrábali lahodné a zdravé nátierky, chutné limonády a nechýbala ani torta. Spolu s krásnou výzdobou čakali tieto dobroty na nášho hosťa.

Ako Matej Tóth prekročil bránu školy, stretli sme sa s jedným príjemným, usmiatym, milým a skromným človekom, ktorý sa predovšetkým na nič nehral. O jeho výnimočnosti hovoria predovšetkým jeho úspechy. Slovenský atlét, ktorý preteká za klub VŠC Dukla Banská Bystrica, sa venuje chôdzi na 20 km a 50 km. V roku 2016 sa stal olympijským víťazom v Rio de Janiero. Niekoľkokrát vyhral anketu Slovenský atlét roka a dvakrát bol nominovaný v ankete Atlét roka v Európe. Ako prvý atlét v histórii získal ocenenie Športovec roka na Slovensku.

Pri vchode do školy sme ho privítali tak, ako sa na správnych Slovákov patrí, chlebom a soľou.  V telocvični už netrpezlivo čakali deti z materskej aj základnej školy. Pre vzácnu návštevu si pripravili transparenty, ale aj krátky kultúrny program. Matej mal pripravené čestné miesto, z ktorého si pripravený program vychutnal v spoločnosti nášho pána starostu a pani riaditeľky. Po programe nasledovala „tlačová konferencia“. Žiaci si pre Mateja pripravili otázky, na ktoré úspešný športovec zodpovedal do poslednej bodky. Dozvedeli sme sa aj o jeho dvoch dcérkach, ktoré takisto absolvovali O2 Športovú akadémiu Mateja Tótha . Náš olympijský víťaz nám porozprával o svojej ceste športovca, ktorá nebola ľahká a jednoduchá. Častokrát prekonával nielen sám seba, ale aj predsudky druhých, ktorí neverili jeho talentu. Vždy bol v tréningoch poctivý a dôsledný. Veľkou oporou bola preňho rodina, predovšetkým otec. Matej svojimi slovami povzbudil všetkých žiakov v tom, aby sa nebáli plniť si svoje sny. Ponúkol im svoje „know-how“, s ktorým sa dostal tam, kde dnes je. Na čestné miesto olympijského víťaza. No predovšetkým nám ukázal svoju ľudskosť a skromnosť, ktorú si zachoval aj napriek všetkým úspechom.

Od začiatku školského roka prebiehajú v našej škole tréningy akadémie pod vedením pána učiteľa telesnej výchovy Mgr. J. Šama, ktorý cvičí s dvadsaťčlennou skupinou detí dvakrát do týždňa. Projekt O2 Športovej akadémie Mateja Tótha vznikol na základe výskumov, ktoré dokazujú, že pohyb a športovanie robí ľudí šťastnejšími a zdravšími. O2 Športová akadémia Mateja Tótha pôsobí na celom Slovensku a ročne v nej trénuje tisíce detí. Na tréningoch sa venujú všeobecnej pohybovej príprave, ktorá je potrebná pre každý šport. Pripravujú deti na športové výkony, učia ich správne vykonávať pohyb. Formy realizácie cvikov sú plné radosti a hier. Tréningový proces v akadémii stojí na troch pilieroch: športový tréning, vývojová kineziológia a psychologická príprava. Každý tréning má presne stanovený obsah a cieľ, ktorý tréner plní.

Sme veľmi šťastní, že práve naša škola môže svojim žiakom ponúknuť takúto možnosť. A ktovie, či sa o pár rokov niekto z našich žiakov nestane ďalším slovenským olympijským víťazom.